Strona główna > Blog

Słabe i mocne strony w BIZNESIE

17 listopada, 2024

Słabe i mocne strony w BIZNESIE – odkryj SEKRET efektywnego zarządzania i skutecznego rozwoju firmy

Czy naprawianie słabości to jedyna droga do sukcesu?

Co zrobić z zadaniami, w których jako przedsiębiorca, nie czujesz się dobry, a muszą być zrobione?

Jak niedojrzałe talenty mogą wpływać na Twój biznes?

To wszystko w dzisiejszym odcinku.

W tym odcinku chcę ci powiedzieć, jak możesz radzić sobie ze słabymi stronami w biznesie jeżeli prowadzisz mały biznes lub jednoosobową działalność gospodarczą.

Droga wielu przedsiębiorców wygląda tak, że zaczynają prowadzić biznes ze swojej pasji, albo mają jakąś misję do zrealizowania, lub chcą zrobić coś po swojemu, coś inaczej. Niejednokrotnie też są świetnymi specjalistami w tym co robią i naturalnym krokiem wydaje się otworzenie własnego biznesu właśnie w tej dziedzinie. Np. ktoś, kto jest świetnym fryzjerem, postanawia otworzyć swój salon fryzjerski. Ktoś, kto jest świetnym mechanikiem samochodowym, otwiera swój warsztat samochodowy, czy ktoś jest dobrym trenerem personalnym i postanawia otworzyć studio treningu personalnego, tak jak było to w moim przypadku. I bardzo często jest tak, że taki przedsiębiorca na starcie wiele rzeczy robi sam albo nawet wszystko robi sam, a jednocześnie nadal dużo pracuje jako ten specjalista w swojej firmie. W efekcie pracuje po kilkanaście godzin dziennie, i o ile można to uznać za standard w początkowych etapach biznesu, to kiedy trwa to zbyt długo, może prowadzić do przemęczenia, przewlekłego stresu czy nawet wypalenia.

Wśród licznych zadań przedsiębiorcy znajdują się takie, które lubi robić i sprawiają mu satysfakcję, jest w nich dobry, ale są też takie, które są jego słabymi stronami, z którymi się męczy i które wysysają z niego energię.

Tradycyjne podejście do rozwoju człowieka skupia się właśnie na słabościach i na naprawianiu słabości jako drodze do sukcesu. Ale wiemy, że koncentracja na słabościach, próby podciągania się w obszarach, do których nie mamy naturalnych predyspozycji, dają co najwyżej przeciętne efekty. Więc jeżeli prowadząc biznes, duża część twoich zadań wymaga od ciebie działania w obszarze twoich słabości, to prawdopodobnie wkładasz dużo wysiłku i energii, męczysz się, a rezultaty są przeciętne.

Z kolei podejście do rozwoju, które bazuje na mocnych stronach człowieka, mówi o tym, że to mocne strony są kluczem do sukcesu, ale jednocześnie musimy nauczyć się zarządzać swoimi słabościami, niekoniecznie je naprawiając.

Jak możemy nauczyć się radzić sobie ze słabościami w biznesie?

Myślę, że warto podkreślić to, że idealnie byłoby, aby większość naszych zadań, powiedzmy około 70%, pozwalała nam wykorzystywać nasze mocne strony, ale też myślę, że nie ma co się łudzić i idealizować, że małym biznesie będzie możliwe działania w 100% tylko na swoich mocnych stronach. Jako przedsiębiorca musisz zrobić pewne działania, które możesz zrobić tylko ty jako właściciel firmy, a nie zawsze one będą twoimi mocnymi stronami. Kluczem jednak jest to, aby były one w zdecydowanej mniejszości.

Instytut Gallupa jako słabość określa coś, co stoi nam na przeszkodzie w realizacji celu, co stoi nam na drodze do sukcesu Jeśli znasz swoje wszystkie 34 talenty, to musisz wiedzieć, że niekoniecznie słabością będą te talenty z dołu listy, bo być może twoja rola przedsiębiorcy ich nie wymaga. Zazwyczaj my potrafimy powiedzieć, co jest naszą słabą stroną, widzimy w których zadaniach, w których działaniach osiągamy raczej kiepskie wyniki, w których nie czujemy się mocni, do których długo nie możemy się zabrać. To są prawdopodobnie nasze słabe strony.

Namierzenie swoich słabych stron

Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest namierzenie tych swoich słabych stron. Możesz więc zacząć od wypisania wszystkich swoich zadań i określenia, które z nich to twoje słabości. Możesz też się zastanowić jakie inne działania, których ty nie podejmujesz, rozwinęłyby twój biznes, ale nie robisz ich, bo nie jesteś nich dobry. Przeanalizuj też sytuacje kiedy pojawiają się jakieś trudności, wyzwania, problemy w twoim biznesie. Zastanów się, czy był jakiś sposób twojego działania, reagowania lub myślenia, który może się do nich przyczynił, który sprawiały trudności. Być może to też będą twoje słabe strony.

Najbardziej oczywistym krokiem, który może przychodzić do głowy, jest po prostu delegowanie zadań do zespołu osobom, które są dobre w zadaniach, jakie tobie nie przychodzą z łatwością albo zlecanie takich zadań na zewnątrz. Możesz korzystać z różnorodności ludzkiej i uzupełniać swoje słabe strony mocnymi stronami innych osób.

Jeżeli nie masz zbyt dużo pokładów kreatywności w sobie, a do tego nie znasz programów graficznych i nie znasz zasad projektowania ulotek, a takie ulotki potrzebujesz mieć lub jakieś inne materiały reklamowe, to, zamiast spędzać dużo czasu nad tym, żeby nauczyć się tego, podjąć wiele prób stworzenia takiego projektu graficznego, co pewnie przy braku i naturalnych predyspozycji i konkretnych umiejętności raczej nie da ci zadowalającego efektu, możesz to po prostu komuś zlecić. A ten czas, który ty byś na to poświęcił, a na pewno zajęłoby ci do to dużo, dużo więcej czasu niż osobie, której jestem po prostu w tym specjalistą, możesz przeznaczyć na inne kluczowe zadania, które rozwiną twoją firmę.

Innym sposobem na radzenie sobie ze słabościami w niektórych przypadkach może być poszukanie takiego sposobu wykorzystania talentów, które masz, aby dały efekt, na jakim Ci zależy. Drogi do osiągnięcia celu mogą być różne. Dwie, trzy osoby mogą ten sam cel osiągnąć w różny sposób.  Pomyśl, jak możesz użyć swoich talentów dominujących, aby osiągnąć swój cel.

Praca nad dojrzałością twoich talentów

Trzeci sposób, o którym chce ci powiedzieć to praca nad dojrzałością twoich talentów. Bo może być też tak, ze twój niedojrzały, silny talent jednocześnie może być Twoją słabością. Być może masz talenty, które są niezwykle pracowite i wytrwałe w dążeniu do celów i szybko odhaczasz kolejne zrealizowane cele i zadania. Ale jeśli  nie zarządzasz tymi talentami, to mogą Cię prowadzić do przemęczenia, przebodźcowania i utraty sensu tego, co robisz, bo ciągle „gonisz króliczka” i nie zatrzymujesz się choćby na moment, aby się ucieszyć z tego, co osiągasz i docenić siebie. A znam takie osoby, które doprowadziły się wręcz do chorób z przemęczenia. 

Moim jednym z talentów jest bliskość. Ten talent w swojej niedojrzałej formie działał u mnie kiedyś tak, że z obawy o negatywny wpływ na relację z pracownikami, unikałam trudnych rozmów, odpuszczałam pewne rzeczy, zamiatałam je pod dywan. Długofalowo przysporzyło mi to trochę kłopotów i było moją słabością w biznesie. 

Z kolei wśród moich klientów, którzy mają wysoko talent odpowiedzialność spotykam się czasem z tym, że wszystko chcą kontrolować, za wszystko chcą brać na siebie odpowiedzialność i trudno jest im oddać tę odpowiedzialność pracownikom. Efekty takiego mikro zarządzania to często brak zaangażowania ze strony pracownika, no bo szef nie daje im poczuć się odpowiedzialnymi za zadanie, oraz zbyt dużo na głowie szefa, co znów stopuje rozwój firmy.

Czyli to, co może być mocną stroną może też stać się słabością jeśli nie popracujesz nad nią. Wracamy wiec do tego, co często mówię: nie wystarczy zrobić test Gallupa i odkryć talenty. Potrzebujesz poznać talenty, zobaczyć czy korzystasz z nich w dojrzałej formie, czy nie i rozwijać je, aby pomagały Ci, np. w prowadzeniu biznesu, a jak najrzadziej przeszkadzały.

Jeśli chcesz pracować ze mną nad rozwojem swoich talentów i poukładaniem Twojej roli przedsiębiorcy do twoich mocnych stron, to w opisie odcinka znajdziesz  informacje, jak aktualnie możemy współpracować.

Podsumowanie

Skupienie na mocnych stornach i umiejętność zarządzania słabościami ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju biznesu. Abyś szybko mógł przejść do działania, mam dla ciebie konkretne ćwiczenie: wypisz wszystkie zadania, które jako przedsiębiorca, właściciel firmy każdego tygodnia wykonujesz. I z tej listy zakreśl te zadania, których chciałbyś w swojej roli robić więcej. Zakreśl też te zadania, które chciałbyś przestać robić. Zaplanuj teraz jakie podejmiesz kroki, aby to stało się rzeczywistością. Co musisz zrobić, aby w kolejnym tygodniu, miesiącu, móc zrobić więcej zadań, które chcesz robić, w których czujesz się mocny, a jednocześnie, żebyś mógł robić mniej tych zadań, które są twoimi słabościami, aby uwolnić czas na to, w czym jesteś dobry i co przynosi największe efekty na twojej firmy.

Daj znać w komentarzu, co było dla ciebie w tym filmie wartościowe i zapraszam cię na mój Instagram, gdzie codziennie dzielę się wiedzą dotyczącą rozwijania talentów, mocne strony i skuteczne działania.