Szklanka jest dla Ciebie zawsze do połowy pełna, a nie pusta?
Zarażasz entuzjazmem?
Widzisz jasne strony nawet trudnych sytuacji i podnosisz innych na duchu?
Jeśli to o Tobie, to prawdopodobnie Twoim talentem dominującym jest Optymista, jeden z talentów Gallupa z domeny budowania relacji na innych, o którym powiem więcej w tym odcinku.
Określenia, z jakimi mogą spotkać się osoby z talentem optymista to:
- radosny,
- optymistyczny,
- pełen nadziei,
- entuzjastyczny,
- energetyczny,
- pozytywny.
Opis talentu
Osoby z dominujących talentem optymista, zwykle są radosne, często się uśmiechają i zawsze szukają pozytywnych stron sytuacji. Nie oznacza to, że te osoby zawsze są wesołe, ale zwykle ich naturalnym stanem jest optymizm, którym zaraża innych. Jeśli to również Twój talent to pewnie potrafisz sprawić, ze inni będą podekscytowani tym, co planujesz albo planujecie razem zrobić. Lubisz świętować swoje sukcesy, osiągnięcia, zrealizowane cele. Cieszysz się z drobnych rzeczy, dostrzegasz pozytywy.
Dobrą metaforą tego talentu jest szklanka do połowy pełna, pewnie zawsze widzisz coś dobrego. Dostrzegasz jasne strony sytuacji. Wierzysz, że nawet w trudnych doświadczeniach można znaleźć jakiś maleńki pozytyw. Wierzysz, że wszystko będzie dobrze, że będzie lepiej.
Potrzeby talentu
Potrzebą tego talentu jest wolność do odczuwania i przeżywania zarówno radości jak i dramatów życia. Ponieważ jesteś osobą, od której inni czerpią energię, to Ty również potrzebujesz dbać o jej poziom. Zastanów się co i kto Ciebie ładuje. Pewnie nie lubisz osób, które ciągle narzekają, są na nie. Ich nastrój może też Tobie się udzielić. Dbaj więc o spędzanie czasu z innymi pozytywnymi osobami, przy których podładujesz swoje baterie.
Co wnosi talent
Talent optymista wnosi energię i zaraźliwy entuzjazm do grup, zespołów i po prosty w życie innych osób. Możesz przyciągać do siebie innych, bo ludzie dobrze się przy Tobie czują i podnosisz ich na duchu. Może często do Ciebie przychodzą kiedy mają jakieś problemy, trudne sytuacje a Ty dodajesz im wiary, że wszystko będzie dobrze i pomagasz skupić się na pozytywach.
Jeśli jesteś członkiem zespołu, albo szefem, menadżerem to możesz pobudzać innych do większej produktywności, zarażać energią do działania, a w sytuacjach kiedy siada energia w projekcie, albo pojawiają się problemy, możesz wnieść nadzieję, że wszystko się powiedzie. Pewnie też hojnie dajesz pochwały, bo widzisz jasne strony osób, w czym są dobrzy. I tutaj odzywa się mój talent indywidualizacja, który mówi, że każdy jest inny i ma inne potrzeby. Sprawdzaj więc, co motywuje poszczególne osoby, co dodaje im energii i jest motywujące, a nie naiwne. Swoją droga indywidualizacja jest dobrym partnerstwem talentowym dla optymisty.
Ciemne strony talentu
Ciemna strona tego talentu może być taka: odbieranie przez innych nieszczerość w pochwałach, a pewnie jesteś hojny w pochwałach. Zwróć uwagę na to, w jaki spokój chwalisz, czy robisz to szczerze, czy chwalisz za konkretny, czy kończy się na powiedzeniu „super, fajnie”. Ćwicz się w dawaniu pozytywnego feedbacku, ludzie bardzo go potrzebują.
Możesz być też postrzegany jako osoba nadmiernie optymistyczna, wręcz naiwna. Możesz mieć tendencję do bagatelizowania problemów albo zagłuszania trudnych emocji, swoich lub innych osób. Daj sobie i innym przyzwolenie na przezywanie również tych trudniejszych emocji i kiedy sytuacja tego wymaga, zachowanie większej powagi. To, że masz talent optymista, nie znaczy ze zawsze w każdej sytuacji, musisz być wesołkiem, który widzi tylko pozytywy.
Pytania rozwojowe
Mam dla Ciebie 3 pytania, jakie warto sobie zadać, żeby lepiej zrozumieć, jak talent optymista działa u Ciebie:
1. Jak Twoje pozytywne nastawienie wpływa na Twój zespół, rodzinę, przyjaciół?
2. Jak zachowujesz optymizm w trudnych lub stresujących momentach w pracy i życiu osobistym?
3. W jaki sposób dajesz innym pochwały?
Podsumowanie
Podsumowując, talent optymista jeśli jest dobrze wykorzystany, może zarażać entuzjazmem, dodawać otuchy i energii do działania. Dostrzegając jasne strony sytuacji, może skupiać się na rozwiązaniach i możliwościach, a nie na problemie.
Jeśli to również Twój dominujący talent, to napisz w komentarzu, jak z niego korzystasz na co dzień. Podaj przykłady przejawów tego talentu, w jaki sposób Ci pomaga a w jaki może przeszkadza.
A teraz zapraszam Cię na mój Instagram, gdzie dziele się wiedzą dotycząca rozwijania talentów i mocne strony skutecznego działania.